Popularne posty

środa, 22 maja 2013

PIĘKNO XVI - WIECZNEJ KOBIETY.


na podstawie Meilutė RAMONIENė i Loreta VILKIENė "Po truputį - podręcznik do nauki litewskiego języka dla początkujących "
Baltos Lankos LITHUANIA 1998

PIĘKNO XVI - WIECZNEJ KOBIETY.

                 Barbara RADZIWIŁŁÓWNA pochodziła z potężnego w XVI wieku litewskiego rodu magnatów. Radziwiłłowie byli zdolnymi dowódcami i politykami, opiekunami sztuki i literatury.
                 Barbara była najmłodsza w rodzinie, miała brata  Mikołaja i siostrę Annę. Siedemnastoletnią Barbarę wydano za mąż za wojewodę z Trok - GASZTOŁDA, jednakże po pięciu latach jej mąż niespodziewanie umarł. Barbara pozostała młodą wdową.
                  W Wilnie w tamtych latach żył litewski i polski król - Zygmunt AUGUST, który gorąco pokochał Barbarę. Po śmierci swojej żony Elżbiety, latem 1547 roku, Zygmunt AUGUST potajemnie ożenił się z Barbarą RADZIWIŁŁÓWNĄ. Została ona królewną, lecz to nie bardzo podobało się polskiej szlachcie i rodzicom Zygmunta AUGUSTA.
                   Według starych podań, Barbara była piękną i ciekawą kobietą tamtych lat, nie tylko w Litwie, lecz i w całej Europie. Była przeciętnego wzrostu, wysmukła, jasnych włosów, ciemnych oczu, z długimi gęstymi rzęsami, miała wąskie , wyraźne brwi. Barbara była silna, nawet władczego charakteru, temperamentna, czuła i serdeczna. Nosiła piękne i eleganckie ubrania, często odzież jej była drogiej, czerwonej barwy a ulubiony jej naszyjnik wykonany był z pereł.
                     Gorąca miłość Barbary i Zygmunta AUGUSTA trwała nie długo. Barbara ciężko zachorowała i w 1551 roku zmarła. Zdaniem niektórych historyków otruła ją królowa matka - Bona, która nie kochała synowej.
                      Zygmunt AUGUST smucił się przez całe swoje życie z powodu śmierci żony.
                       O Barbary i Zygmunta AUGUSTA wielkiej miłości do dziś roznoszą się legendy.
                       Grób Barbary można odwiedzić w Wilnie. Leży ona w piwnicy królewskiej kaplicy w Archikatedrze. W królewskim mauzoleum, pośród innych litewskich władców, znajduje się trumna Barbary.

Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz