Popularne posty

niedziela, 12 maja 2013

Zwiad terenowy w Kłajpedzie w 2012 roku.


SUTARTINIAI ŽENKLAI (LEGENDA) : 

,,KLAIPĖDOS SKULPTŪROS IR PAMINKLAI” (,,RZEŹBY I POMNIKI KŁAJPEDY”) 

Geležinkelio stotis (Stacja kolejowa) 

Autobusų stotis (Stacja autobusów) 

Lietuvininkų Aikštė (Plac Patriotów Litwy) 

Skulptūrų Parkas (Park rzeźb) 

Atgimimo Aikštė (Plac Odrodzenia) 

Panoraminis baras ,,Viva la Vita” (Panoramiczny bar ,,Viva la Vita”) 

Jono kalnelis (Wzgórze Jana) 

Teatro Aikštė (Plac teatralny) 

Turgaus Aikštė (Plac targowy) 

SMILTYNĖS perkėla (Przeprawa promów SMILTYNES) 

Kruizinių laivų terminalas (Wycieczkowy terminal statków) 

Paminklas (Pomnik) 

Muziejus (Muzeum) 

Puikus vaizdas (Wspaniały widok) 

Bažnyčia (Kościółek) 

Sinagoga (Synagoga) 


1. 
,,STRÓŻ STAREGO MIASTA” 

W 2006 roku spółka ,,Restauratorów Pomorza” podarowała miastu rzeźbę z brązu przedstawiającą psa rasy Doberman, który od tego czasu jest obrońcą starego miasta w Kłajpedzie (rzeźbiarz S. Jurkus) 

2. 
,,NERINGA” 

Rzeźba przedstawia kobietę rękami podtrzymującą dwa żaglowce. Jest ona symbolem Kłajpedy, tak jak port, a pomnikowa kompozycja ze ścieżkami i stopniami przy rzeźbie symbolizują morze i jego fale. (rzeżbiarz D. Matelaitė) 

3. 
,,DZIKI CZŁOWIEK” 

Na ulicy Tiltų zobaczycie postawnego dzikusa. Ta rzeźba była pomyślana jako podarek dla Kłajpedzian i ich historii – na starym herbie przedmieścia Friedricho była przedstawiona figura dzikiego człowieka, którą to rzeźbę odtworzono. (rzeźbiarz S. Jurkus) 

4. 
,,WIATR” 

Międzynarodowy kowalski plener ,,Cztery wiatry”, kowale z Litwy i zagranicy stworzyli tutaj wiatrowskazy na temat żywiołu ,,WIATR”. Jak i dawne wiatrowskazy Kurszów ze znakami i zaklęciami, tak i w plenerze kowale komponują swoje zaklęcia i symbole wiatru. Każdy mistrz przekazuje je po swojemu. Wszystkie te symbole same przedstawiają siłę i energię wiatru. 

5. 
,,DZIECIĘCE MARZENIE” 

Kompozycja rzeźb ,,DZIECIĘCE MARZENIE” urzeczywistnia wrażenia i ważne marzenia, które powstają w czasie dzieciństwa, postawiona w kłajpedzkiem porcie w okolicy terminalu statków. Jest to miejsce, gdzie przypływają okazałe statki , gdzie lubią spędzać czas i gromadzić się mieszkańcy i goście miasta. 
Na kompozycję rzeźby składa się duży kamień , na nim chłopiec trzymający na smyczy pełnego wdzięku skalika, chłopiec trzyma w ręku marynarską czapkę i macha do przepływających statków. Naturalnej wielkości 140 cm urwis oraz jego pies patrzą z daleka na statki i cieszą się nimi podziwiający go podróżni na statkach na morzu. (rzeźbiarz S. Jurkus) 

6. 
,,CZTERY WIATRY” 

Wykuta przez kowala kompozycja rzeźbiarska uczestniczyła w międzynarodowym plenerze kowalstwa w 2007 roku w Kłajpedzie. Jest to wyższa aniżeli 3 m metalowa konstrukcja , która złożona jest z podstawowej osi i do niej przytwierdzonych prac kowali na temat wiatru. 

7. 
,,CZARNY UPIÓR” 

Położona obok wzgórza zamkowego rzeźba , blisko obrotowego mostu wykonana jest z brązu. 2,4 m wysoka i przedstawia upiora. To sylwetka upiora wyłaniającego się z wody i idącego do brzegu. Rzeźba urzeczywistnia jedną ze starych legend kłajpedzkich, kiedy to w 1595 roku strażnik miejski zobaczył upiora. Mistyczny gość ostrzega, że miastu może ,,ziarna i drew zabraknąć” i po tym on sam zniknął we mgle. (rzeźbiarze S. Jurkus i S. Plotnikovas) 

8. 
,,Anika z Taravos” 

Plac teatralny jest sercem miasta Kłajpedy. To miejsce bardzo lubią Kłajpedzianie i ich gromadzący się goście. W 1912 roku na Placu Teatralnym założono fontannę poświęconą pamięci urodzonego w Kłajpedzie poety, profesorowi Uniwersytetu w Królewcu – Simonowi Dacho`wi. Rzeźba przedstawia młodziutką, bosą dziewczynę – jedną z bohaterek wierszy tego poety. Simono DACHA fontanna była postawiona ze składek społecznych. 
,,Anika z Taravos” - pieśń o niej śpiewają nie tylko w Niemczech, lecz i w Szwajcarii , a nawet w Austrii. Można ją znaleźć pomiędzy ludowymi pieśniami niemiec, ratusz w monachium do dziś wybija dzwonami tę melodię. 

9. 
,,SMOK” 

Na Starym Mieście na ścianie galerii ,,Pėda” ulokował się ,,SMOK”. Rzeźba ze stali, z brązu oraz granitu – jakby urzeczywistnia jedną z legend o pochodzeniu nazwy Kłajpeda. 
Idea zbudowania ,,SMOKA” z oczytania podania o dwóch braciach, którzy poszli szukać miejsca na mieście. Jeden chodził drogą wzdłuż rzeki, drugi wybrał krótszą drogę przez błota i zginął. Później brat znalazł ślad zaginionego i dodatkowo znalazł wielki ślad potwora. W tym miejscu później na pamiątkę brata nazwano miasto Kłajpedą. 
Potwór po ścianie pełznie na dół a z jego pyska pełznie woda. (rzeźbiarz V. Karciauskas) 

10. 
,,CUDOWNA MYSZKA” 

Na kłajpedzkiej Starówce, na skrzyżowaniu ulic Kurpių i Kepėjų stoji miniaturowa rzeźba z brązu i kamienia - ,,cudowna” myszka. Rzeźba otoczona taśmą z brązu ze słowami na niej: ,,Myśli zamień w słowa – słowa staną się cudem”. 
Autorzy twierdzą, że cudowna myszka spełni dobre życzenia, trzeba jej tylko szepnąć do uszka. (autorzy rzeźby S. Jurkus i S. Plotnikovas) 

11. 
,,WIEŻA” 

W rzeźbie przypominającej dom ukazano ludzi z różnych epok. Jak w lustrze widać rozwój tego miasta. A smok na tej wieży symbolizuje czas, który wszystko pożera. (rzeźbiarz A. Bosas) 

12. 
,,KOT O TWARZY DŻENTELMENA” 

Długi czas ta rzeźba z twarzą kota, była w centrum uwagi, przyciągając do siebie ludzi. Rzeźba powstała i poczęła żyć w 1980 roku. Dwa razy kot ,,odchodził”, jednakże w 2006 roku latem, na urodziny miasta, kot znowu wrócił na swoje miejsce na skwer przy ul. Kalvių. (rzeźbiarz R. Midvikis) 

13. 
,,STAROMIEJSKA POCZTA” 

Dzieło z brązu ozdabia skrzyżowanie Tiltų i Turgaus g. Na ,,Staromiejskiej poczcie” życzenia rozmaite może zostawić każdy człowiek. To miejsce spotkań i randek. (rzeźbiarz K. Pūdymas) 

14. 
,,KOMINIARZ” 

W Kłajpedzie na ulicy Kalvių 8 na dachu domu znalazła sobie miejsce brązowa rzeźba ,,Kominiarza”. Była ona postawiona podług starej legendy o kominiarzach i miała przynieść kłajpedzkiej Starówce więcej szczęścia i przyciągnąć uwagę, ogrzać kłajpedzkiego ducha i uszczęśliwić ludzi. 
Legenda mówi o tym, że jeżeli spotkasz czarnego kominiarza na ulicy trzeba się dotknąć jego odzieży albo złapać się za guzik i powiedzieć ciche życzenie: kominiarzu przynieś szczęście. Ludzie wierzą w to, że jeśli dotkniesz guzik na rzeźbie przytwierdzony do ściany – przyjdzie szczęście. Tutaj możecie zostawić i swoje guziki. (rzeźbiarz K. Pūdymas) 

15. 
,,POMNIK TYSIĄCLECIA LITWY” 

Wybrzeże rzeki Dangi ozdabia rzeźba – na znakomitem koniu książę Witold Wielki. Jest ona zrobiona z granitu i brązu. Na kolumnie litewskimi i łacińskimi literami wyrzeźbiono napis z okazji tysiąclecia imienia Litwy. (rzeźbiarz R. Midvikis) 

16. 
,,GARNEK Z PIENIĘDZMI” 

Koło budynku na ulicy Tilto 1 możecie zobaczyć wywrócony garnek z pieniędzmi. W tym postawionym w latach 1915 – 1916 budynku działała pierwsza miejska , oszczędnościowa kasa. Brązowy garnek zrobiony według eksponatów historycznego muzeum Małej Litwy. Monety różnej wielkości, z różnych krajów i czasów, są i takie z kłajpedzką symboliką. To że tak dużo jest tych rozmaitych monet, to znak , że Kłajpeda jako port handluje z różnymi miastami i stąd te różne monety. (rzeźbiarka I. Šuliak) 

17. 
,,KNECHTOWIE” 

Na brzegu rzeki Dangi postawiono sześć knechtów litewskim żeglarzom, którzy decydowali się 
w 1989 roku przepłynąć Atlantyk i jachtowi ,,Ambersail”, która to jednostka w 2009 roku przepłynęła cały Świat rozsławiając tysiąclecie Litwy. (rzeźbiarze A. Skiezgilas i K. Pūdymas) 

18. 
,,RYBAK” 

Na brzegu Dangi, nie daleko od mostu Biržos stoi jedna z najstarszych rzeźb Kłajpedy - ,,Rybak”. Postawiono ją w 1971 roku. (rzeźbiarz K. Kisielius) 

19. 
,,ARKA” 

Pomnik postawiono w 2003 roku , upamiętniając 85 – lecie aktu w Tylży i połączenie Kraju Kłajpedzkiego z Litwą (80-lecie). Pomnik waży 150 ton i jest wysoki na 8,5m. 
Mała kolumna z czerwonego granitu symbolizuje Małą Litwę i jej kulturowe dziedzictwo, a szara kolumna Wielką Litwę. Na wierzchu tak jakby odcięta część pomnika wyraża Królewiecki rejon (kaliningrad), teraz należący do Rosji. Na pomniku wyryto słowa pisarki Ieva Simonaitytė: ,,Jesteśmy jednym narodem, jedną ziemią, jedną Litwą”. (rzeźbiarz A. Sakalauskas) 

20. 
,,KŁAJPEDCZANIN” 

W 2008 roku na Alei Mažvydo powstała mała rzeźba chłopca. Nazwana ,,Kłajpedczanin” ozdoba ma 45 cm wysokości i jest wykonana z brązu. (rzeźbiarz S. Jurkus) 

21. 
,,MĘKA” 

Pomnik jest poświęcony kłajpedzkim więźniom politycznym oraz zesłańcom. (rzeźbiarz J. Genevičius) 

22. 
,,KSIĄŻKA CZASU” 

W bibliotece miasta Kłajpedy im. Ieva Simonaitytė na ścianie w podwórzu można zobaczyć słoneczny zegar z kalendarzem. 
Słoneczny zegar – prawdziwy i naturalny zegar upływającego czasu. Kiedy zobaczycie książkę czasu dowiecie się jaki słoneczny czas panuje. Nie ten czas, który mamy na zwykłych zegarkach ze strefą czasu, lecz ujrzymy naturalny , dany przez przyrodę czas. Na zegarze napisano słowa: ,,Czas to coś czego nie możesz ogarnąć, to wieczna rzeka, która niesie nas przez nieskończoność”. (rzeźbiarze R. Klimavičius, R. Martinkus) 

23. 
,,POŻEGNANIE” 

Latem 2002 roku przy miejskiej stacji kolejowej odsłonięto rzeźbę ,,Pożegnanie z Ojczyzną”, która ma przypominać o tragicznym losie ludzi tego kraju. (rzeźbiarze L. i R. Janišovskiai) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz