NIDA
Nida - to jeden z najpiękniejszych, najciekawszych i najbardziej tajemniczych zakątków Litwy. Jest ona położona na brzegu Zalewu Kurońskiego. Od nadbałtyckich siedzib ludzkich dzielą ją wysokie wydmy. Wydma - to wielkie wzgórze piasku, naniesionego przez wiatr. Niektóre z nich są wyższe niż 60 m. Przy Nidzie są one porośnięte niewielkimi sosnami, a dalej na południe rozciągają się łyse wydmy. Niektórzy ludzie powiadają o nich "Litewska Sahara". To prawda, że te wielkie piaski przypominają pustynie.
Nida - to główne miasto Neringi. Neringa jako miasto było założone w 1961 r. Ono składa się z czterech miejscowości zamieszkałych, z których Nida jest największa. Pierwszy raz w historycznych źródłach ona była wymieniona w 1385 roku. Wtedy Nida była bardziej wysunięta na południe, niż dzisiejsze osiedla. Tutaj mieszkają w większości rodziny rybaków. Wiatr od Bałtyku dmie piaskiem na Zalew Kuroński, dlatego wydmy "podróżują" z jednego miejsca na drugie - wiatr je przenosi. W XVII wieku na Nidę nadciągnęło nieszczęście. Wiatr zasypał piaskiem całą wieś. Ludzie przenieśli się, by żyć gdzie indziej. Nowa wieś była postawiona o paręset metrów dalej. Po stu latach nieszczęście zatoczyło koło. Ludziom trzeba było znowu uciekać przed piaskiem. W 1732 roku Nida była postawiona tam, gdzie stoji do dziś. Wydmy zostały obsadzone pięknie sosnami, tak żeby zatrzymywały wiatr i nie pozwalały zdmuchnąć rybackiej wioski.
Źródła:
* na podstawie Meilutė RAMONIENė i Loreta VILKIENė "Po truputį - podręcznik do nauki litewskiego języka dla początkujących " Baltos Lankos LITHUANIA 1998
* © zdjęcia własne (czerwiec 2012 r.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz